patentai

Intelektinė nuosavybė – tai Jūsų protinio darbo vaisius, kurį norėtųsi suvalgyti patiems, tačiau vos tik jis paviešinamas, jo gviešiasi spiečius. Kaip apsaugoti tą savo darbo vaisių, kai tai nėra joks fizinis daiktas, o tik žinių rinkinys? Tam reikalui ir sukurta teisinė sąvoka intelektinė nuosavybė, kurią saugo įstatymai.

Galima būtų išskirti 6 intelektinės nuosavybės rūšis, kurias gina mūsų ir daugelio kitų šalių įstatymai:

  1. Patentai
  2. Autorių teisės
  3. Industrinio dizaino teisės
  4. Prekės ženklai
  5. Pramoninis dizainas
  6. Verslo paslaptys

Nors rūšys ir šešios, pusė jų labai retos, o su kita puse susiduriame kone kasdien. Prie pastarųjų priskiriamos autorinės teisės, prekių ženklai ir patentai.

Prekių ženklai saugo atpažįstamus ženklus (pvz. logotipus), dizainus ar kitas išraiškos formas, kurios padeda atskirti prekes bei paslaugas nuo kitų. Niekas negali dėti kitos įmonės logotipo ant savo produkcijos, negalima netgi naudoti klaidinančiai panašių simbolių, derinių – tai laikoma plagijavimu ir iš to kyla atsakomybė.

Autorių teisės dažniausiai siejamos su meno kūriniais, nors iš tiesų gina ne tik menininkus. Dainų tekstai, muzika, piešiniai, o taip pat ir intelektualiniai kūriniai yra ginami autorių teisių. Autorių teisės Jūsų tikrai neribos niūniuoti žinomą dainą, tačiau keliamos sudėtingesnės sąlygos kitiems kūrėjams, ribojama panašių kūrinių galimybė ir t. t.

Patentai – tai sudėtinga išradimų apsauga. Išradėjai turėtų pasirūpinti patentu, apibrėžti savo išradimus, o norintys panaudoti juos turi gauti autoriaus sutikimą, įprastai, atsiskaitant už tai sutartu tarifu, nes autorius turi išskirtines teises į savo išradimo panaudojimą parduodant, naudojant, gaminant ir t. t. Dažniausiai tai konkretus gaminys ar jo technologinės savybės.

Pramoniniai dizainai, verslo paslaptys taip pat gali būti laikomi intelektine nuosavybe jei atitinka tam tikrus reikalavimus. Su tokiais saugomais kūriniais susiduriama kur kas rečiau, tačiau JAV didžiosios kompanijos gina savo verslo paslaptis ir taip įgauna pranašumą prieš kitas įmones.

Ginti savo kūrinius yra labai svarbu, ypač jei tai komerciniai išradimai ar kūriniai, tačiau verta neperlenkti lazdos ir nepamiršti, jog autorinės teisės, kaip ir patentai, skatina kūrėjus ir išradėjus dalintis informacija su visuomene neprarandant finansinės naudos, kaip atlygio už įdėtą darbą.